Aktualności

30-12-2019

Portal Kierunek: Argentyna. Losy polskich emigrantów (kierunekargentyna.pl) stanowi podsumowanie działań dokumentujących historię Polaków w Argentynie. Ośrodek KARTA realizuje je od 2012 roku, we współpracy z Biblioteką Polską im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires.

Pracownikom obu instytucji udało się dotrzeć do polskiej diaspory w różnych częściach Argentyny (m.in. prowincje: Buenos Aires, Chaco, Chubut, Misiones). Nagrali relacje biograficzne polskich emigrantów bądź ich potomków, zdigitalizowali ich fotografie i dokumenty. Nagrania i archiwalia zostały następnie opracowane i udostępnione w Archiwum Ośrodka KARTA oraz częściowo w Internecie.

Na portalu kierunekargentyna.pl udostępniamy całe cyfrowe archiwum emigrantów, powstałe w efekcie przedsięwzięcia. To 180 kolekcji zawierających 5200 skanów fotografii i dokumentów oraz 225 fragmentów audio. Jest to unikatowy materiał, w wielu przypadkach ukazujący nieznany dotąd obraz polsko-argentyńskiej historii.

Na stronie można zapoznać się z opowieściami emigrantów, wzbogaconymi materiałami ikonograficznymi i dźwiękowymi.
Co ważne, wszystkie treści są dostępne w języku polskim oraz hiszpańskim, dzięki czemu mogą z nich korzystać odbiorcy w Polsce jak i w Argentynie.

 

Patronat nad portalem kierunekargentyna.pl objęła Ambasada Republiki Argentyny w Polsce oraz Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Argentyńskiej.

                                                                                    

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku.