Aktualności

Lata 50., Warszawa. Widok na lewobrzeżną część Warszawy z prawego brzegu Wisły. Na pierwszym planie Sławomir Mrożek podczas spaceru po plaży. Fot. Irena Jarosińska / Ośrodek KARTA
28-03-2019

W dniach 29.03-23.06.2019Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie będzie można obejrzeć wystawę "Polska" na eksport.. Miesięcznik "Polska" ukazywał się od 1954 roku. Przeznaczony był przede wszystkim dla zagranicznego odbiorcy — zarówno na zachodzie Europy, jak i w krajach bloku wschodniego, w Stanach Zjednoczonych, Afryce, Azji, a przez krótki okres nawet na Kubie. Jego celem było pokazywanie Polski poza granicami kraju z wykorzystaniem konkretnej strategii opartej na atrakcyjnym projekcie graficznym i fotografii rozumianej jako pełnoprawna forma wyrazu. Ekspozycja obejmuje okres od wydania pierwszego numeru pisma do 1968 roku. Prezentuje blisko 300 fotografii wielu wybitnych twórców, którzy współpracowali z "Polską", w tym Ireny Jarosińskiej i Bogdana Łopieńskiego. Ich kolekcje znajdują się w zbiorach Ośrodka KARTA.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć tutaj (kliknij). Ekspozycji towarzyszy książka Początek przyszłości. Fotografia w miesięczniku „Polska” w latach 1954—1968 .

 

Ośrodek KARTA jest partnerem projektu.