Wystawy

Warszawski Ferment. Wystawa fotografii Ireny Jarosińskiej - plakat
Wystawa fotografii Ireny Jarosińskiej
16-12-2016

Prezentowane na wystawie fotografie Ireny Jarosińskiej to opowieść o Warszawie lat 50. i 60. Zdjęcia pokazują powojenny krajobraz stolicy, ale też portretują artystów i oddają atmosferę miejsc, które niedługo później zniknęły z kulturalnej mapy miasta.

Projekt nawiązuje do niezrealizowanych planów artystki. W połowie lat 90. pracowała nad organizacją wystawy „Warszawa – ludzie i miasto, 1945–1989”. Jednak po jej śmierci w zapomnienie popadł nie tylko koncept wystawy, ale też cała spuścizna autorki – jednej z pierwszych w powojennej Polsce kobiet zajmujących się fotoreportażem i fotografią prasową. Znalezione na strychu pudła z negatywami i odbitkami jej zdjęć zostały przekazane do Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA.

Irena Jarosińska (1924–1996) rozpoczęła pracę zawodową w 1950 roku. Pracowała dla najważniejszych czasopism ilustrowanych: „Świata” i „Polski”, gdzie jej fotoreportaże były często samodzielnymi opowieściami o rzeczywistości PRL. Prywatnie dużą część twórczości poświęciła fotografowaniu środowiska artystycznego, z którym była związana. 

Wystawa była prezentowana w dniach 11 kwietnia – 30 czerwca 2012 roku w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, ul. Karowa 20

Koncepcja i opracowanie wystawy: Joanna Łuba i Agata Bujnowska

Organizatorzy: Ośrodek KARTA, Dom Spotkań z Historią

Wystawa dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego