Wystawy

10-06-2019

Przed wrześniem 1939 Polska była szóstym pod względem wielkości i liczby ludności krajem Europy – odnoszącym sukcesy, na przykład na polu modernizacji czy kultury, ale też zmagającym się z kryzysem gospodarczym, napięciami politycznymi i społecznymi. Plany, marzenia i aspiracje jej mieszkańców miał za chwilę brutalnie przerwać wybuch II wojny światowej. Fotografie zebrane na wystawie Utracone. Przedwojenne małe ojczyzny pozwalają odtworzyć fragmenty tamtej rzeczywistości z perspektywy wsi i małych miasteczek.

Bosi robotnicy w czasie chwili wytchnienia od pracy, mały chłopiec otoczony stadem koni, kobiety ćwiczące zakładanie masek przeciwgazowych, pary wirujące na wiejskiej potańcówce, pierwsza w Polsce mobilna stacja parowania ziemniaków – te i wiele innych kadrów będzie można obejrzeć na wystawie.

Jeszcze niedawno prezentowane zdjęcia znane były nielicznym – znajdowały się w kronikach szkół czy zakładów pracy, ale przede wszystkim w rodzinnych albumach i w szufladach osób prywatnych. Wraz z tysiącami innych fotografii doczekały się digitalizacji i upublicznienia za sprawą Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej, zainicjowanych przez Ośrodek KARTA i działających przy bibliotekach miejskich i gminnych w całym kraju. Wśród nich – przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie i Bibliotece Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim, będącymi partnerami wystawy. Zachowane fotografie i osnute wokół nich wspomnienia, a czasem tylko strzępy tych wspomnień, pokazują dziś niezwykłą wartość lokalnej historii.

Spotkania otwierające wystawę:

14 czerwca (piątek), godz. 17.00
Hrubieszowski Dom Kultury, sala GotArt
ul. 3 Maja 7, Hrubieszów

Wystawę można oglądać w holu Hrubieszowskiego Domu Kultury w dniach 14 czerwca – 25 lipca 2019

9 sierpnia (piątek), godz. 11.00
Centrum Aktywności Społecznej
ul. Jeziorna 6, Sępólno Krajeńskie

Wystawę można oglądać w siedzibie Centrum w dniach 9 sierpnia – 20 września 2019

Wystawa jest także dostępna online (kliknij)

Kuratorki: Agata Bujnowska, Małgorzata Pankowska-Dowgiało / Ośrodek KARTA
Redakcja tekstów: Hanna Antos / Ośrodek KARTA
Projekt graficzny: Bogna Michalik / Bottega 311
Przygotowanie fotografii: Karol Bagiński / Foto-Grafika
Druk i oprawa: Piotr Olek / Fotoforma

Organizator: Ośrodek KARTA

Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie, Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim

                                                                                            

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 
       

     

 

Fotorelacja z otwarcia wystawy:

14.06.2019, Hrubieszów

 

9.08..2019, Sępólno Krajeńskie (fot. Sztymon Szwochert)