Wystawy

Chłopi, rolnicy, włościanie. Fotografie Jerzego Konrada Maciejewskiego z lat 40. i 50. - plakat
Fotografie Jerzego Konrada Maciejewskiego z lat 40. i 50. XX w.
16-03-2017

Wystawa pt. Chłopi, rolnicy, włościanie to pierwsze zbliżenie na ogromną, znajdującą się w Ośrodku KARTA, kolekcję fotograficzną Jerzego Konrada Maciejewskiego.

Jerzy Konrad Maciejewski (1899–1973) jako zawodowy dziennikarz bacznie przyglądał się czasom, w których żył. Był też fotografem-pasjonatem, który zawsze starał się mieć przy sobie aparat fotograficzny, aby na zdjęciach oddać to, czego nie dało się wyrazić słowami. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką i fotograficzną, która jest świadectwem minionej epoki.

Twórczość literacka Maciejewskiego została już doceniona - w 2015 roku Ośrodek KARTA wydał dzienniki Maciejewskiego pt. Zawadiaka. Dzienniki frontowe z lat 1914-1920, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników. Teraz prezentujemy jego nieznane fotografie z lat 40. i 50. XX w.

Maciejewski tuż po wojnie ze szczególną pasją fotografował polską prowincję. Pokazywał ją bez retuszu - zrujnowaną, ale też zawieszoną między tym, co było, a tym, co nadejdzie. Potrafił zobaczyć znaki czasu, które w dobrze zakomponowanym kadrze przemawiały do wyobraźni lepiej niż najbardziej wnikliwy tekst. Przyglądając się fotografiom wykonanym przez niego w latach 40. XX wieku, można zobaczyć w nich świat zarówno XIX-wiecznych włościan, międzywojennych chłopów, jak i rolników z Peerelu. Zachodzące na wsi przemiany widać nie tylko w wiejskich krajobrazach, lecz także – a może przede wszystkim – w ludzkich twarzach.

Wystawa Chłopi, rolnicy, włościanie. Fotografie Jerzego Konrada Maciejewskiego z lat 40. i 50. XX w.
Galeria Kordegarda (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17)
18.11-03.12.2016

Wystawie towarzyszył album o tym samym tytule. Książka jest dostępna w księgarni Ośrodka KARTA i na stronie ksiegarnia.karta.org.pl

Kuratorki: Karolina Andrzejewska-Batko, Joanna Łuba
Projekt graficzny wystawy: Diana Gawronkiewicz / Podpunkt
Organizatorzy: Fundacja Ośrodka KARTA, Narodowe Centrum Kultury, Galeria Kordegarda

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

18.11.2016, Warszawa. Wernisaż wystawy J. K. Maciejewskiego w galerii Kordegarda. Fot. Justyna Kadłubińska-Duthel