Aktualności

Widok podstrony narzędzia webowego: "Szlaki tułaczy. Mapa, czas, opowieść. Wojenne losy Polaków na obczyźnie".
18-11-2017

Trwa konkurs Pracowni Otwierania Kultury, w którym głosować można na jeden z czterech prototypów narzędzi udostępniających cyfrowe zasoby kultury!

Pracownia Otwierania Kultury to projekt realizowany przez Centrum Cyfrowe. W pilotażowej edycji Pracowni biorą udział cztery instytucje: Muzeum Historii Polski (w roli partnera), Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Warszawy i Ośrodek KARTA. Na przestrzeni paru miesięcy zespoły reprezentujące te instytucje opracowały dwa projekty aplikacji mobilnych oraz dwóch narzędzi webowych, które mają za zadanie przybliżać publiczności zdigitalizowane zasoby dziedzictwa instytucji w atrakcyjny, nieszablonowy sposób, skrojony na miarę ich potrzeb. Efekty prac zespołów to prototypy gier mobilnych i przeglądarkowych, interaktywnych wizualizacji danych i narzędzi do kreatywnych remiksów dzieł sztuki - wszystkie na otwartej licencji CC-BY SA 4.0. Spośród nich, w listopadowym konkursie wyłonione zostaną dwa narzędzia, które zwycięskie instytucje wdrożą we przy wsparciu Pracowni w 2018 roku.

Wytypowanie prototypów do wdrożenia odbędzie się na podstawie publicznego głosowania oraz decyzji komisji złożonej z ekspertów branżowych. Zapraszamy do obejrzenia wszystkich projektów na stronie otwartakultura.org/konkurs i oddania głosu na wybrane narzędzie!

Projekt Fundacji Ośrodka KARTA, zatytułowany "Szlaki tułaczy. Mapa, czas, opowieść. Wojenne losy Polaków na obczyźnie", opowiada losy niemal miliona polskich obywateli, którzy stali się ofiarami aresztowań i przymusowych przesiedleń wskutek represji sowieckich po 1939 roku. 

Otwarte głosowanie odbywa się 13-26 listopada. Zwycięskie instytucje w 2018 roku będą pracowały nad wdrożeniem swoich pomysłów w Pracowni Otwierania Kultury, a pod koniec roku będą mogły oddać je w ręce swoich użytkowników.

ZAGŁOSUJ

Liczymy na Wasze głosy!