Aktualności

28-11-2017

4 grudnia o godz. 18 w siedzibie Ośrodka KARTA przy ul. Narbutta 29 odbędzie się wernisaż wystawy „Imperatyw. Fotografie lat 80. ze zbiorów Ośrodka KARTA”. Wystawa prezentuje 30 fotografii powstałych z potrzeby utrwalenia rzeczywistości ostatniej dekady PRL. Wśród autorów zdjęć są m.in. Witold Górka, Tomasz Tomaszewski, Tomasz Abramowicz, Wojciech Druszcz.

Wszystkie prezentowane fotografie pochodzą z Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA. Pozwalają prześledzić przemiany społeczne i polityczne w Polsce lat 80., a także zaobserwować, jak wpływały one na sposób fotografowania. Część zdjęć powstała w atmosferze wolności i braku bezpośredniego zagrożenia ze strony reżimu. Znalazły się tutaj m.in. zdjęcia Witolda Górki i Zbigniewa Trybka ukazujące kulisy strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Inne zostały wykonane po wprowadzeniu stanu wojennego - kiedy fotografowanie w przestrzeni publicznej było zabronione. Do nich należą uliczne zdjęcia Tomasza Tomaszewskiego, wykonane z ukrycia wspólnie z żoną Małgorzatą Niezabitowską. W kontraście do nich sytuują się pełne swobody ujęcia Wojciecha Druszcza z festiwalu w Jarocinie powstałe w drugiej połowie lat 80., kiedy system chylił się ku upadkowi.

Na wystawie zaprezentowane zostaną zarówno fotografie ikoniczne, jak i zupełnie nieznane, a wyłaniający się z nich obraz lat 80. bez patosu ukazuje determinację społeczeństwa dążącego do wolności i przywrócenia w Polsce systemu demokratycznego.

Wystawie towarzyszy bezpłatna, dwujęzyczna publikacja dostępna m.in. na stronie Wydawnictwa Ośrodka KARTA: ksiegarnia.karta.org.pl oraz w siedzibie Ośrodka KARTA, przy ul. Narbutta 29 w Warszawie.

Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9-17

Termin: 4.12.2017-31.01.2018

Wstęp wolny

Kuratorki: Karolina Andrzejewska-Batko, Małgorzata Pankowska-Dowgiało

Projekt graficzny: Piotr Chuchla

Organizator: Ośrodek KARTA

 

Dofinansowano ze środków MHP w ramach programu “Patriotyzm Jutra”

              

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa