Aktualności

1990, Ostrzeszów. Fot Stanisława Kulawiak / Ośrodek KARTA
18-12-2017

Stanisław Kulawiak to wybitny fotograf i uznany animator kultury. Urodził w 1954 roku. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Bobrownikach nad Prosną i Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie, w latach 1973–1979 studiował na Wydziale Elektrycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Fotografią zajmuje się od 1974 roku, najpierw prowadził Studencką Agencję Fotograficzną, a dwa lata później wspólnie z przyjaciółmi założył Grupę Twórczą SEM i Jaszczurową Galerię Fotografii. W roku 1980 został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1983-1989 współpracował z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Prowadzi Oficynę Wydawniczą KULAWIAK, wydającą publikacje albumowe, historyczne i krajoznawcze, m.in. „Ostrzeszowską Kronikę Regionalną”.

Kolekcja zdjęć autorstwa Stanisława Kulawiaka zawiera m.in. zdjęcia dokumentujące życie codzienne PRL (lata 1974-1989), Międzynarodową Konferencję Praw Człowieka w Krakowie w sierpniu 1988 roku oraz Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu w latach 1998-2004. Zdigitalizowane, opracowane i udostępnieone zdjęcia można obejrzeć tutaj (kliknij).  Pełny zakres tematyczny kolekcji zawiera inwentarz.

Zachęcamy także do obejrzenia filmu prezentującego wybór zdjęć fotografa i fragmenty jego opowieści o sobie i fotografowaniu.

 

„Fotoreportaż jako materiał naukowy. Digitalizacja, opracowanie i upowszechnienie kolekcji ze zbiorów Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA, nagranie i upowszechnienie relacji biograficznych fotoreporterów oraz popularyzacja efektów zadania poprzez przygotowanie filmów - etap II) – zadanie finansowane w ramach umowy 576/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę”