Aktualności

fotografia Kacpra Mirosława Krajewskiego
Kwiaciarka. Fot. Kacper Mirosław Krajewski
Digitalizujemy i opracowujemy fotografie autorstwa Kacpra Mirosława Krajewskiego, fotoreportera dokumentującego codzienność ostatniej dekady PRL-u i rzeczywistość społeczno-polityczną Polski w latach 90.
09-12-2016

Kacper Mirosław Krajewski jest fotoreporterem i plastykiem. Urodził się w 1951 roku w Warszawie. Fotografię reporterską zaczął uprawiać w reakcji na stan wojenny i wprowadzenie zakazu fotografowania. Główną tematyką jego zdjęć była wówczas warszawska codzienność.  Prace publikował w tytułach prasy zagranicznej („Der Spiegel”, „Die Zeit”, „Die Tageszeitung”, „Liberation”, „Le Croix”) i krajowej („Życie Warszawy”, „Wprost”, „Newsweek”).

Dofinansowanie uzyskane z programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2016 roku pozwoliło na rozpoczęcie prac nad zbiorem fotografii Kacpra M. Krajewskiego wykonanych w latach 80. i 90. Digitalizujemy, opracowujemy i  udostępnimy w intrenecie 200 zdjęć dokumentujących polską codzienność tego okresu, m.in.: warszawskie ulice, osiedla i bazary, handel uliczny, kampanię przed wyborami prezydenckimi w 1995 roku. Kliknij tutaj, aby zobaczyć fotogrfaie.

W ramach projektu została także nagrana relacja biograficzna fotografa, której fragmenty dostępne są tutaj.

Projekt „Fotoreportaż jako materiał naukowy. Digitalizacja, opracowanie i upowszechnienie kolekcji ze zbiorów Archiwum Fotografii Fundacji Ośrodka KARTA, nagranie i upowszechnienie relacji biograficznych oraz popularyzacja efektów zadania poprzez przygotowanie warsztatów i filmów” finansowany jest w ramach umowy 954/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.