Kolekcje

Łowicz, figury z kwiatów. Fot. Józef Szczepański / Ośrodek KARTA

Józef Szczepański urodził się w 1912 roku w Dobrzyniu nad Wisłą. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Był oficerem 39 Pułku Piechoty Legii Akademickiej, uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku. Następnie do maja 1945 roku w przebywał w niemieckich obozach jenieckich; ostatni to Oflag IIC Woldenberg. W latach 1945-1948 był nauczycielem w Niemczech, w 1949 roku wyjechał do Australii, gdzie przez wiele lat pracował jako fotografik w Royal  Childrens Hospital w Melbourne. Był działaczem polonijnym, popularyzatorem polskiej nauki i kultury. Przygotowywał prezentacje ze slajdów o Polsce, od 1983 roku m.in. o NSZZ „Solidarność” i księdzu Jerzym Popiełuszce. Pokazywał je w Australii, aby zebrać pieniądze na działalność opozycji w kraju. Wspierał m.in. Radio Solidarność II, „Przegląd Wiadomości Agencyjnych”, „Górnika Polskiego”.

Archiwum Józefa Szczepańskiego zostało przekazane Fundacji Ośrodka KARTA w 2016 roku przez Jarosława Józefa Szczepańskiego. Wielotysięczna kolekcja składa się przede wszystkim ze zdjęć Józefa Szczepańskiego w postaci slajdów, wykorzystywanych do projekcji o Polsce. Ukazują one m.in. odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie w latach 70., wiele miast (Gdańsk, Kraków, Poznań, Częstochowa i inne), polską sztukę ludową. Ponadto - uroczystości kombatanckie,  demonstracje propolskie w Australii w związku z wprowadzeniem stanu wojennego. W skład kolekcji wchodzą także zdjęcia J. Szczepańskiego będące efektem jego pracy zawodowej w Australii.

Do spuścizny należą także dokumenty, kasety video i magnetofonowe z nagraniami dźwiękowymi. Zachęcamy do obejrzenia filmu prezentującego wybrane obiekty z kolekcji.